Aktualności

Tydzień kosmicznych przygód

Elfiki i Entilki swoją  kosmiczną przygodę rozpoczęły od wysłuchania listu o ufoludku Tutim, który z ukrycia obiecał obserwować dzieci przez cały tydzień, aby bliżej poznać mieszkańców planety Ziemia. Dzieci dowiedziały się, że kosmos to nie tylko planety, Słońce i gwiazdy, ale również meteoryty, asteroidy oraz gwiazdozbiory. Maluszki obejrzały również dwie bajki- wyprawę astronauty w kosmos oraz wyprawę w kosmos Reksia. Następnie dzieci porównywały, który z bohaterów był dobrzy przygotowany na swoją kosmiczną wyprawę. Dzieci starały się narysować jak może wyglądać mieszkaniec innej planety, tworzyły z różnych klocków własne rakiety. Poszerzyły swoją wiedzę o to, co zrobić, aby odbyć podróż w kosmos. Maluszki tworzyły swoje gwiazdozbiory, a podczas eksperymentów dowiedziały się jak działa silnik odrzutowy, że księżyc świeci światłem odbitym oraz po co kosmonaucie butla z tlenem. Obserwując ruch Ziemi wokół Słońca dzieci zaobserwowały, że nie wszyscy mieszkańcy naszej planety w tym samym czasie mają dzień i noc. Na koniec czekał test na astronautę,  czyli zapoznanie się z kolejnością planet w Układzie Słonecznym oraz kosmiczny tor przeszkód. To był pracowity tydzień.

Kolejny tydzień starsza grupa rozpoczęła od rozwiązania krzyżówki w której hasło brzmiało KOSMOS! Następnie zaczynając od pierwszej litery wyrazu kosmos przedszkolaki podawały wyrazy na daną literę, które związane są z kosmosem. Wspólnie stworzyliśmy entliczkowy Układ Słoneczny, gdzie każda orbita wykonana była z innego materiału. W trakcie zabaw ruchowych doskonaliliśmy znajomość nazw i kolejność planet. Dzieci z zainteresowaniem słuchały ciekawostek związanych z kosmosem oraz uczestniczyły w eksperymencie wybuchu wulkanu. Zajęcia o kosmosie były dla dwóch starszych grup okazją do ćwiczenia umiejętności czytania i liczenia. Rozwiązując działania matematyczne i szeregując liczby od najmniejszej do największej dzieci odkryły ukryty w tym zadaniu wyraz RAKIETA. Pracowali w grupach nad konstrukcją rakiety, co wcale nie było łatwe ponieważ w ćwiczeniu tym mogli użyć określoną liczbę figur. Również w pracy indywidualnej Lumiki i Gryfinki tworzyły swoje własne rakiety.Zobacz zdjęcia


Tydzień Morskich Opowieści

Elfiki i Entilki mogły przez chwilę poczuć się tak, jakby na prawdę były nad morzem-słuchając szumu fal i przekazując sobie kropelkę wody prosto z morza J Poza tym dzieci oglądały skarby, jakie można znaleźć nad morzem, łowiły rybki, poznały zwierzęta żyjące w morzu, brały udział w zabawach o morskiej tematyce. Dzieci uczyły się także piosenki "Hej ho, żagle staw" oraz słów w języku angielskim związanych z morzem. Wykonały prace plastyczne - rybki w morzu i rybkę malowaną folią bąbelkową. Ogromna ciekawość wzbudził eksperyment "Co tonie, a co nie". Na koniec tygodnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane w morskie kolory i wysłuchały bajki "O rybaku i złotej rybce".

Starsza grupa - LUMIKI i GRYFINKI nowy tydzień rozpoczęła od zabawy z kodowaniem. Dzięki rozszyfrowaniu hasła dla wszystkich stało jasne, że kolejne dni spędzony na zabawach w "Morskich głębinach". Następnie przy pomocy mapy Polski dzieci wskazały gdzie znajduje się morze, jak się nazywa i przez jakie miasta trzeba przejechać, aby dojechać do morza - używając do tego odpowiednich kierunków. Aby jeszcze lepiej utrwalić kierunki w przestrzeni wraz z dziećmi urządziliśmy w sali ocean z wyspami, które znajdowały się: w prawym górnym rogu, w lewym górnym rogu, w dolnym prawym rogu, w dolnym lewym rogu lub na środku. Dzieci przy dźwiękach szumu fal pływały swobodnie lecz gdy muzyka cichła pojawiał się rekin i dzieci musiały szybko "dopłynąć" na wskazaną wyspę. W trakcie całego tygodnia nie zabrakło zagadek słuchowych związanych z morzem i efektów specjalnych takich jak bryza morska. Na świeżym powietrzu przedszkolaki chętnie uczestniczyły w zabawie: Rybki, rybki do domu, Uwaga rekin, Fala czy Skok. Na zakończenie "morskiego tygodnia " przenieśliśmy się w morskie ciemności i przedszkolaki wykonały pracę plastyczną wykorzystując foliowe koszulki, mazaki, czarną kartkę A4 i własnoręcznie wykonane latarki.Zobacz zdjęcia

"Baśnie, bajki, bajeczki"

Wszystkie dzieci lubią oglądać i słuchać bajek oraz baśni. W tym tygodniu dzieci z wszystkich grup przeniosły się właśnie do świata bajek i baśni. Elfiki i Entilki miały okazję obejrzeć teatrzyk ilustrujący bajkę o Trzech Świnkach i o Calineczce, poznały baśń o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, oraz o Kopciuszku. Kolejnym bajkowym bohaterem był Kubuś Puchatek, któremu dzieci mogły opowiedzieć o swoich lękach i "strachach". Dzieci spotkały się także z Czerwonym Kapturkiem. Ponadto dzieci kolorowały obrazki z postaciami z bajek i rozwiązywały zagadki o bajkach, rysowały ulubione postaci z bajek. W wolnych chwilach układały puzzle z Kubusiem Puchatkiem, rozwiązywały zagadki logiczne i śpiewały piosenkę "Lubimy bajki". Zwieńczeniem tygodnia był Dzień Postaci z Bajek, gdzie dzieci przyszły do przedszkola przepięknie przebrane :) no i zabawiliśmy się w kino, oglądając bajkę "Gdzie jest Nemo?". Grupa Lumików i Gryfinek zamieniły się w Kopciuszki i  ich zadaniem było posegregować szafiry od fasolki i kaszę od kukurydzy. Żeby zadanie nie było takie łatwe - złą macocha kazała to zrobić za pomocą pensett :) Jednakże jak w każdej bajce to bywa, wszystko skończyło się szczęśliwie i dzieci w nagrodę za swoją pracę pobawiły się w "Kopciuszka" i "Zgadnij kto znikł?". Kolejnym zadaniem było wykonanie bajecznej pracy plastycznej, którą każdy przedstawił i opowiedział o niej na forum grupy. Piątek w grupach starszych zakończył się teatrzykiem pod tytułem "Kwiat paproci". Po obejrzeniu teatrzyku wszystkie dzieci stwierdziły, że bogactwo to nie pieniądze a ludzie, którzy darzą nas miłością. Zobacz zdjęcia

Tydzień sporotowy w Przedszkolu- zajęcia wakacyjne

Wierzymy, że mimo ery smartfonów i tabletów jest na nie miejsce także w świecie naszych dzieci. W tygodniu sportowym grupa Lumikow i Gryfinek miały okazję poznać niektóre z gier i zabaw z czasów PRL-U. Graliśmy w "Kaszę", "Piłka patrzy", "Głupi Jaś", "Chłopka". Na koniec dzieci uczestniczyły w konkurencjach sportowych rozwijających koordynację wzrokowo-ruchową i równowagę. Jak się okazało zabawy z naszych czasów podobają się również naszym przedszkolakom:) Ponadto dzieci wykonały pracę plastyczną ukazującą co można robić na plaży.
Zabawy z piłką w grupie Entilek i Elfików bardzo podobały się dzieciom. Chętnie brały udział w we wszystkich konkurencjach. Ćwiczyły koordynacje wzrokowo-ruchową, szybkość i celność. Ponadto maluszki uczestniczyły w zajęciach o niesfornym tygrysku, który chciał pomóc smutnemu chłopcu. Chłopiec siedział dużo w domu, grał na komputerze i oglądał dużo tv. Tygrysek, razem z dziećmi, pokazywał mu inne formy spędzania wolnego czasu- aktywnie. Dzieci szukały kopert, w których były zadania do wykonania, dzięki temu smutny chłopiec poznał różne aktywności, sporty.
Zobacz zdjęcia

Przedszkole z oddziałami integracyjnymi

❣️ Przedszkole z oddziałami integracyjnymi❣️

Miejsce tworzone z pasją i miłością

Zajęcia ze specjalistami

Zapraszamy do kontaktu: entliczekpentliczek.agatowa@gmail.com

Uroczyste Zakończenie Roku u Lumików

I stało się - nasza najstarsza grupa Lumiki zakończyła swoją przygodę z Przedszkolem i zaczyna nową już w szkole. To było piękne spotkanie, pełne niezwykłych wspomnień i wzruszeń. Lumiki przez 5 lat w Przedszkolu bawiły się, uczyły i odkrywały świat. W czwartek 25.06 odbyło się Uroczyste Rozdanie Dyplomów Ukończenia Przedszkola, które odbierały z rąk Pani Dyrektor.


Kochane Lumiki dziękujemy Wam za każdy Wasz uśmiech, rysunek, miły gest oraz za zaangażowanie we wszystkie wspólne aktywności, które razem realizowaliśmy. Każde Wasze przedstawienie był dla nas niesamowitym przeżyciem, a z każdym rokiem okazywało się, że można wystąpić jeszcze piękniej, a śpiewać jeszcze głośniej :)


Mamy nadzieje, że będziecie nas odwiedzać i z radością wspominać czas spędzony w Przedszkolu :).
Zobacz zdjęcia


Życzenia z okazji Dnia Dziecka

Kochane Przedszkolaki !
Dziś Wasze święto- Dzień Dziecka
Z tej okazji cały zespół Przedszkola Prywatnego entliczek-pentliczek składa wam życzenia, a znajdują się one w poniższym filmiku. Zapraszamy do oglądania :)

Życzenia z okazji Dnia Dziecka

Życzena z okazji Dnia Mamy

Drogie Mamy Naszych Przedszkolaków,
Z okazji Waszego Święta składamy Wam najserdeczniejsze życzenia, dużo radości z Waszych dzieci, samych słonecznych dni w ich towarzystwie oraz spełnienia najskrytszych marzeń. A co Przedszkolaki chciałby przekazać swoim Mamom do obejrzenia w filmikach: Życzenia Starszaki  

Życzenia Maluszki   

Wznowienie działalności Przedszkola

Drodzy Rodzice, Kochane Przedszkolaki,

W związku ze zniesieniem z dniem 6 maja b.r. czasowego ograniczenia funkcjonowania przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020r., poz.780), Przedszkole Prywatne Entliczek Pentliczek przy ul Agatowej 21 w Lublinie wznawia swoją działalność z dniem 11.05.2020r.

Wszelkie informacje o aktualnym sposobie funkcjonowania Przedszkola zostały przesłane do Państwa drogą mailową.

Życzenia Wielkanocne

Drodzy Rodzice, Kochane Przedszkolaki życzymy wam Wesołych Świąt Wielkanocnych. 

Prima Aprilis w Entliczku

Z okazji Prima Aprilis nauczycielki przygotowały dla Przedszkolaków pewien żart, a wszystko za pomocą pacynek na co dzień mieszkających w naszym Przedszkolu.  Zachęcamy do zobaczenia, co takiego wydarzyło się żabce Stefci i Konikowi w Lumikowej sali :). Zobacz film

Entliczkowe przygody dla naszych Przedszkolaków

Drodzy Rodzice, Kochane Przedszkolaki,

Filmowe przygody ze smokiem Heniem dobiegły końca, ale to nie koniec entliczkowych przygód. Każdego dnia Panie nauczycielki zaproszą przedszkolaki ze swoich grup do wspólnych przygód online. Poprzez proponowane zabawy, prace plastyczne oraz różne aktywności będziemy razem spotykać się każdego dnia :).
Prosimy również pamiętać, że Panie nauczycielki są dostępne dla Państwa poprzez drogą mailową lub telefonicznie.


Zapraszamy do wspólnej zabawy z naszymi prowadzącymi zajęcia z robotyki

Mamy wyzwanie dla dzieci, by układały modele z klocków Lego zaproponowane w zabawie przygotowanej przez naszych nauczycieli robotyki.


Będziemy podsyłać co kilka dni nowe wyzwanie.Smok Henio w entliczku-cykl spotkań online

„Smok Henio w Entliczku” to cykl 10-ciu spotkań online ze Smokiem Heniem – pacynką oraz Agą-Agnieszką – animatorem dziecięcym z Pomysłownika. To ekipa przekładająca na język dzieci historię i sztukę Krakowa oraz Polski.
O 10:00 rano od poniedziałku do piątku na Facebooku przedszkola Entliczek-Pentliczek odbędą się filmowe spotkania dla naszych grup przedszkolnych: Elfików, Entilków, Gryfinków i Lumików ze Smokiem Heniem i Agą-Agnieszką. Nasze filmowe spotkania będą wypełnione: ruchem, śpiewem, zabawą, nauką i działaniem.
Zapraszamy w poniedziałek o 10:00 na nasz Fanpage
:).

Dzień Niedźwiedzia Polarnego w grupie Gryfinki

Jak wygląda niedźwiedź polarny? Gdzie mieszka? Co je? Dlaczego niedźwiedzie polarne nie marzną? Jak duża jest niedźwiedzia łapa? Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi z Gryfinkami. To właśnie 27 lutego swój dzień świętował Niedźwiedź Polarny. Z tej okazji udaliśmy się w podróż do dalekiej śnieżnej i zimnej krainy, aby poznać tego misia z bliska. Podczas zajęć dzieci uważnie słuchały ciekawostek z życia niedźwiedzi polarnych. Każdy Gryfinek mógł zamienić się w niedźwiedzia i udać się na połów ryb. Po polowaniu dzieci przeliczały ilość złowionych rybek. Gryfinki na własne rączki mogły sprawdzić, dlaczego niedźwiedzie polarne nie marzną w lodowatej wodzie. Na zakończenie dzieci sprawdziły swoją wiedzę na temat niedźwiedzi w przygotowanym quizie o misiach polarnych. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne z wizerunkiem niedźwiedzia. Zobacz zdjęcia

Dzień Babci i Dziadka w grupie Gryfinki


31 stycznia 2020r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą licznie przybyli Babcie i Dziadkowie naszych Gryfinków.
Dzieci przygotowały dla nich przedstawienie „Na ludowo”, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Dzieci występowały z wielkim entuzjazmem i radością, co niektóre z ogromnym zaangażowaniem gestykulowały słowa piosenek.  Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami, nie kryli wzruszenia podziwiając prezentacje swoich "skarbów”.  Na koniec uroczystości dzieci wręczyły babciom i dziadkom przygotowane przez siebie prezenty. Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.
zobacz zdjęcia

Konkurs Lumików "Wyprawa w kosmos"

W tym tygodniu Lumiki wybrały się na wyprawę w kosmos i to nie tylko za sprawą zajęć dydaktycznych, na których poznały bliżej układ słoneczny. Dzieci wraz z bliskimi stworzyły na konkurs przestrzenne pracę plastyczne przedstawiające układ słoneczny. Pomysłów było tyle ile uczestników, a każdy projekt był przez to wyjątkowy. Zwycięzcą naszego konkursu został Hubert, drugie miejsce zajęła Gabrysia, a trzecie Amelka Sz,. Każdy z  uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz książkę pt. „Pozdrowienia z Marsa”.Zobacz zdjęcia

Elfiki śladami przeszłości

W ostatnim tygodniu lutego dzieci z grupy Elfiki wyruszyły w podróż do dawnych czasów. Rozmawialiśmy o dinozaurach, skamielinach, wulkanach, węglu oraz soli. Podążając śladami przeszłości dzieci odkryły jak wyglądał dawny świat, jak wyglądały i co jadły dinozaury. Dowiedziały się, że to dzięki skamielinom i szkieletom, jakie po nich pozostały jesteśmy w stanie po tylu latach odtworzyć ich wygląd. Bawiliśmy się w naukowców, którzy odkrywają skarby przeszłości ukryte w ziemi. Dzieci mogły dotknąć bryłki węgla i soli, dowiedzieć się jak wyglądają, jak się je wydobywa i do czego ich używamy. Elfiki miały również okazję po raz pierwszy wykonać pracę plastyczną przy użyciu kredek z węgla. Była to doskonała zabawa, bo dzieci odkryły, że węglem można nie tylko rysować, ale i bardzo pobrudzić paluszki:) Na koniec dzieci dowiedziały się czym jest i jak wygląda wulkan. Na wykonanej wcześniej wspólnie wulkanicznej górze, miały okazję poćwiczyć paluszki poprzez rozcieranie miękkiej plasteliny, tak by powstała lawa wypływająca z wulkanu. Największy zachwyt wzbudził eksperyment z wybuchającym wulkanem oraz tzw,.,, Bubble mountain”- bąbelkowe góry, które dzieci same robiły, ćwicząc przy tym prawidłowy tor oddychania. Zobacz zdjęcia
Zajęcia adaptacyjne entliczkowo

Szanowni Państwo,


Od maja startujemy z zajęciami adaptacyjnymi dla przyszłych Przedszkolaków. Zajęcia w ENTLICZKOWIE skierowane są do dzieci w wieku 2-3 lata, które nie rozpoczęły jeszcze edukacji przedszkolnej. Zajęcia adresowane są zarówno do naszych przyszłych Przedszkolaków, jak również do dzieci, które będą uczęszczać do innych Przedszkoli. Program realizowany jest w formie zajęć 60-90 minut, a zajęcia są prowadzone przez nauczycieli, którzy będą prowadzić grupę 3-latków w roku przedszkolnym 2020/2021.


Zapraszamy w każdy wtorek od godz. 16:00


Uruchomienie zajęć jest uzależnione od liczby chętnych. Prosimy o wypełnianie kart zgłoszenia entliczkowo, które znajdują się na naszej stronie: http://www.entliczek-pentliczek.pl/agatowa/zgloszenie-entliczkowo . Zgłoszenia przyjmujemy do 15 kwietnia 2020r.


 Koszt jednych zajęć to 40 zł. Program będzie realizowany do końca czerwca.


Liczy się dobry start


Z naszego doświadczenia wynika, że dzieci, które przed regularnym uczęszczaniem do Przedszkola, miały pozytywne doświadczenia z zajęć adaptacji przedszkolnej, zdecydowanie łatwiej znoszą późniejszą konieczność rozstania z rodzicami. Dzieci te są bardziej otwarte na budowanie relacji z rówieśnikami i stosowanie się do zasad, jakie obowiązują w grupie przedszkolnej. Widzimy też, że rodzice tych dzieci czują się pewniej we współpracy z Przedszkolem, co dodatkowo pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa ich pociech.


Trzy kroki do samodzielności


Pomysł ENTLICZKOWA oparty został na trzech stopniach budowania samodzielności dziecka, dzięki którym Państwa pociecha w sposób naturalny zapozna się z regułami Przedszkola w samodzielnym funkcjonowaniem w grupie rówieśników.


Krok I "Razem": to czas wspólnej zabawy i aktywności, podczas której dzieci będą doświadczać bliskości i wsparcia rodziców.


Krok II "Obok": na tym etapie rodzice będą przebywać w sali zabaw, jako obserwatorzy.


Krok III "Samodzielnie": dzieci będą uczestniczyć w zajęciach bez udziału rodziców. Rodzice będą przebywać w sąsiedniej sali, bądź poza przedszkolem.


Pani Agnieszka Augustowska- prowadząca grupę


Pani Barbara Pawelec- współprowadząca grupę, psycholog


Bal Karnawałowy 2020

Dnia 13 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Udział brały wszystkie grupy : Lumiki, Gryfinki, Entilki, Elfiki. Dzieci poprzebierane były za różnych bohaterów oraz postaci z bajek. Były księżniczki, zwierzęta, bohaterzy z Harrego Pottera, Thor, Spider-Man i wiele wiele więcej. Na tę wyjątkowa okazję zaproszono grupę animacyjną Party Chart. Panie animatorki zachęcały wszystkie dzieci do tańca i zabawy. Uśmiechy nie schodziły przedszkolakom z twarzy. Odbyły się również konkursy na najlepszego tancerza, tancerkę oraz najbardziej uśmiechniętego przedszkolaka podczas zabawy.  Sala udekorowana była kolorowymi balonami i serduszkami. Podczas przerwy w zabawie dzieci zaproszone zostały na mały poczęstunek dostały słodkie pączki aby nabrać siły na dalsza zabawę. Największą atrakcją był Minionek, który podczas tańców wszedł do sali i zaczął bawić się razem z przedszkolakami. Po zakończonym balu każda z grup dostała piękny dyplom za udział w balu karnawałowym.Zobacz zdjęcia